Terapia Bowena – BOWTECH®
Technika Bowena to australijska metoda opracowana przez Toma Bowena w latach pięćdziesiątych XX wieku. Skutecznie stosowana jest od wielu lat na całym świecie, m. in. w USA, Australii, Ameryce Południowej czy krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Hiszpania).
Technika Bowena jest delikatną, głęboko relaksującą i bardzo bezpieczną powięziową terapią manualną, która wspomaga organizm w powrocie do równowagi i zdrowia. Skuteczna w przypadku konkretnego bólu, a jednocześnie oddziałująca na cały organizm. Jej efekty wykraczają często poza widoczne objawy prowadząc do uzdrowienia ukrytych fizycznych, emocjonalnych i mentalnych przyczyn chorób przewlekłych.
Jest to skuteczna, nieinwazyjna i holistyczna terapia lecznicza.
Rezultaty bywają niezwykłe, nawet już po pierwszej wizycie, ponieważ ciało kontynuuje proces samoleczenia przez następnych kilka dni. Często wystarczy kilka wizyt, aby rozpocząć proces radzenia sobie z określoną dolegliwością.
W przeciwieństwie do innych terapii bezpośrednich, w technice Bowena zabieg nie polega na zastosowaniu siły fizycznej. Terapeuta nie wymusza nic na ciele, lecz pozwala mu samodzielnie wykonać pracę, która jest konieczna, aby uleczyło się w odpowiednim dla siebie czasie.
Dla kogo terapia Bowena?
Metoda Bowena może być stosowana u wszystkich: niemowląt, dzieci, dorosłych, osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, osób niepełnosprawnych, czy u osób w terminalnym stanie choroby. Nie ma żadnych przeciwskazań do stosowania techniki Bowena. Bardzo dobre rezultaty obserwuje się zarówno w chorobach w stanie ostrym, jak i przewlekłym.
W czym może pomóc terapia Bowena?
- bóle kręgosłupa (dyskopatia, rwa kulszowa itp.)
- bóle głowy i karku, zawroty głowy, dolegliwości stawu skroniowo- żuchwowego
- schorzenia stawów biodrowych, kolanowych, skokowych, ostrogi piętowe
- dolegliwości bólowe w obrębie barków, stawów łokciowych (łokieć golfisty, tenisisty)
- urazy sportowe, profilaktyka urazów, regeneracja
- zespół cieśni nadgarstka
- problemy uroginekologiczne (np. nietrzymanie moczu, nawracające zapalenia pęcherza)
- choroby neurologiczne: stan po udarze, SM, MPD
- dolegliwości w czasie ciąży i okołoporodowe
- choroby reumatyczne (RZS, ZZSK)
- stres, napięcie, niepokój, depresja
- choroby narządów wewnętrznych
- choroby psychosomatyczne
- wiele innych…
Jak przebiega zabieg?
Zabieg techniką Bowena polega na wykonywaniu przez terapeutę specyficznych ‚Ruchów Bowena’. Są to łagodne ruchy kciukami i palcami dłoni na mięśniach, ścięgnach, więzadłach i tkance łącznej pacjenta, wprawiające te struktury w delikatną wibrację. Pomiędzy każdą sekwencją ruchów następuje konieczna kilkuminutowa przerwa, w czasie której pacjent leży i odpoczywa w samotności, podczas gdy jego ciało wykorzystuje potrzebny dla siebie czas do przesłania i przetworzenia sygnałów oraz zainicjowania procesów naprawczych.
Optymalną pozycją jest pozycja w leżeniu na brzuchu, następnie na wznak. W szczególnych przypadkach zabieg można zrobić w innej pozycji np. siedzącej. Priorytetem jest komfort pacjenta. Zabiegi dzieciom można wykonywać w dowolnej pozycji, umożliwiającej dostęp do mięśni. Podczas przerw dzieci nie muszą leżeć, mogą biegać bawić się, lub siedzieć u mamy na kolanach.
Terapeuta może pracować zarówno na gołej skórze jak i poprzez cienką bawełnianą odzież.
Głęboki relaks jest gwarancją skuteczności terapii, z tego też względu terapeuta dba o komfort pacjenta i ciszę podczas zabiegu (nie włącza muzyki).
Czas trwania zabiegu wynosi ok. 15 – 45 minut, czyli na sesję należy przeznaczyć około godziny.
Częstotliwość zabiegów:
Sesje terapeutyczne wykonuje się co 5 do 10 dni – najlepiej raz w tygodniu. Spowodowane jest to faktem, iż organizm potrzebuje kilku dni, aby wykonać prace naprawcze. Przyjmuje się, że praca organizmu trwa 5 dni, choć zdarza się, że trwa dłużej.
Pierwsze efekty terapeutyczne mogą być zauważalne już po pierwszej sesji, jednak najlepsze efekty otrzymujemy po 8-10 sesjach.
Przerwy stosowane w technice Bowena pomiędzy sesjami ruchów umożliwiają wykonywanie zabiegu 2 osobom równocześnie.
Więcej informacji: